Ağustos 28, 2015

Işık Tanrıçası - P.C. Cast | Yorum

Selam millet!
Bugün Işık Tanrıçası kitabını yorumlayacağım *-*

Dekoratör Pamela Gray aşk arayışından vazgeçmek üzeredir. Bencil adamlarla uğraşmaktan bıkıp usanmıştır. Artık tanrı gibi birisine âşık olmak istiyordur. Bu isteğini dillendirirken farkında olmadan çağırdığı Tanrıça Artemis ise onun için çok farklı planlar yapar.rnrnİkiz kardeşler Apollon ve Artemis, artık kendilerine değer verilmeyen bir dünyaya, Las Vegas Krallığı’na gönderilir. Artemis’in bu dünyada aklına gelebilecek en son şey, bir ölümlünün dileğini yerine getirmektir ama sonunda bu dileği gerçekleştirebilmek için erkek kardeşinin yardımına ihtiyaç duyar. Yalnız bir kadına aşkı yeniden tattırmak için yakışıklı ve çekici Işık Tanrısı’ndan daha iyisi de yoktur.rnrnFakat Apollon, topuklu ayakkabılarının üzerinde etrafı ateş gibi yakan bu ölümlü kadın için tam olarak hazır değildir. Pamela bir ölümlü olmasına rağmen bir tanrıça ruhu taşımaktadır fakat hayatın kumardan ibaret olduğu Günah Şehri’nde, tüm korkularından arınıp yeniden âşık olma cesaretini gösterebilecek midir?Tanrıça serisinin üçüncü kitabı , Işık Tanrıçası.Serinin ikinci kitabını pas geçmiştim.Benim gibi yapmayın , üçüncü kitabın başında ikinin sonuna dair çok bilgi vardı.Sırasıyla gidin , ne olur ne olmaz.
Bu seferki tanrımız Apollo ve kadın karakterimiz Pamela Grey.Apollo , liri , kehanetleri , hekimliği ve , bu kitapta , yakışıklılığıyla ön planda.Pamela ise otuz yaşında bir iç mimar.Her ikisi de aşk acısı çekiyor.Apollo sevdiği kadını Hades'e kaptırmış.Kaptırmak tek taraflı bir kelime aslında , Hades ve Lina çok mutlular.Öte yandan Pamela , başarısız bir evlilik yapmış , kocasının tacizlerinden yeni kurtulmuş bir kadın.
Kitap Zeus'un Olimpos Tanrı ve Tanrıçalarını Las Vegas ' a göndermek istemesiyle başlıyor.Çocuklarının iyice şımardığını düşünen Zeus , onlara fani dünyayı göstermek ister ve Bacchus'un mekanı olan Las Vegas'a yollar.O aralar Pamela da iş işin Las Vegas'dadır.Pamela'nın içten bir dileği , bir dua ve aşk.Kazara bazı ritüellerin tamamlanmasıyla beraber Pamela'nın duası direkt Artemis'e gider : "Bana Tanrı gibi bir adam gönder."Ne kadar da ironik.Dua edilmiştir bir kere , yerine getirmek şarttır.Artemis de bu görev için kardeşi Apollo'yu uygun görür.
Apollo kendini sıradan bir erkek gibi göstererek Pamela'ya yakınlaşır.Başlarda amacı sadece duayı gerçekleştirmek ancak yavaş yavaş ona doğru sürüklendiğini fark eder.Yüzyıllardır yaşayan Apollo daha önce hiç aşık olmamıştır , aşka gerek duymamıştır.Bir ölümlü hayatını alt üst eder , aşık olur.
Konusu böyleydi.Fantastik sayılabilecek , mitoloji temalı bir romandı.
Dili akıcı , bir sonraki sayfayı merak ettiriyor.Bu arada kitapta bizlere modern ölümlü deniliyor.Apollo'nun "modern ölümlü" birine aşık olması da tuhaf olmuştu.
Kitabın ilk 70 - 80 sayfası iki karakter tanışmadan geçiyor.Tanışıyorlar yaklaşık 150 sayfa da öyle gidiyor.Bu noktadan sonrası hoşuma gitmedi.İlk tanışmaları çok romantikti.Pamela ne olursa olsun düşüncesindeydi , Apollo ise fazla takmıyordu.Ama sonra aralarında bir şeyler oldu birden kendimi romantik bir ilişkinin içinde buldum.Apollo , beklendiği üzere çok romantik bir Tanrı.Bir de yakışıklı tasvir edilmişti ki değmeyin keyfime.Konuşurken araya Antik dilde sözcükler atması mı dersin , bağlılığ mı dersin , yakışıklığı mı dersin mükemmel bir karakterdi.
Tüm bu büyülü saatler geçirilirken Pamela Apollo'nun gerçek kimliğini bilmiyordu.Öğrendi ve tüm büyüsü kaçtı işin.
Pamela öğrenince şaşırdı ama çok da tepki vermedi , kabullendi öylece.Öğrenmesi yetmezmiş gibi bir de Dünya'da hapis kaldı Apollo ve Artemis.Ardından bir de Pamela'ya işlerinde yardım etmeye başladılar , iyice saçma oldu.
Sevgili yazar , sen neden böyle bir aşk hikayesini mahvediyorsun?
- Spoiler -
Son kısımları zaten hiç sevmedim.Benim başlarda ayıla bayıla okuduğum romantik kitap gitti yerine macera romanı geldi.Aman bitsin diyerek zar zor bitirdim.Sonu da aşırı saçmaydı.Hangi Tanrı yapar öyle bir şeyi ? Kitaba haksızlık etmek istemem ama yazar sonlarda batırmıştı bence.Belki de ben hayal kırıklığımdan dolayı böyle yazıyorum çünkü gerçekten beklentim yüksekti.Apollo ve Artemis bildiğiniz insana dönüştü bir ara bu nasıl mümkün olabilir !!
- Spoiler bitti -
Kitaba puanım 6/10.Gönül isterdi ki Apollo'ya ya tam puan verelim.Fakat maalesef.Her ne kadar Güneş Tanrısı'nın bizde yeri ayrı olsa da kitabın ilerleyişinden dolayı kırmak zorundaydım.
Bu arada seriyi bir deneyin derim.


   Bir sonsuzluk geçse dahi seni hatırlıyor olacağım.
   Yanmanın tek bir yolu yoktur.
   Müziği kalbinle dinle ve şarkının ruhunu anlayacaksın.
   Yarın hâlâ tenini üzerimde hissediyor olacağım. Yarın hâlâ ipek dudaklarını hissediyor olacağım. Yarın rüzgâr hâlâ senin kokunu taşıyor olacak. Seni nasıl unutabilirim? 

1 yorum:

  1. Ben bu fantastik olaylara bir girersem bir daha çıkmam valla, öyle seviyorum...

    YanıtlaSil