Ağustos 08, 2015

Tek İsim Tek Kader Kitap Yorumu (ve Green Hayranlığım)

Pekala millet.Bir kitap nasıl iki yazar tarafından yazılabilir? Sahiden tuhaf bir durum.Muhteşem Yaratıklar'ı okuyanınız varsa o kitabın da iki yazarı var gerçi onların ikisi de birbirinden ürkütücü tipler.Neyse konu bu değil.


Yazarları ele alacak olursak David Levithan, Her Gün kitabıyla tanıdığımız bir yazar ya da yeni tanımaya başladığımız desek daha doğru olur.Ben kitabı sevmiştim.Her şeyi geçtim adam inanılmaz akıcı yazıyor.Kitabın konusu da ilginçti.Yazarı beğendiğime karar verdim.

Bu kızın elindeki kitap iki yazardan da imzalı olmaz değil mi? Yok canım daha neler...

John Green.Benim John'um.Hayır bu saçma ergenlik krizi değil arkadaşlar.Bu gerçekten farklı bir hayranlık.Adamın üslubuna tutkunum ben.Kitaplarına karşı öyle aman aman bir aşkım yok.Messela (örnek vereceğim zaman hep messela derim.Evet, iki s ile) Kağıttan Kentler kitabını filmini izleyene kadar sevmemiştim ve İlk Aşk'ı filmi güzel olsa bile sevmem.Beğenmedim arkadaş! İşin özü John'un kişiliği.Ben kitaplarının arkasındaki yazarı seviyorum.Düşüncelerini, sevimliliğini seviyorum.Gülümsemesini seviyorum.Anlayacağınız adamın hastasıyım!

Bu iki yazar bir araya gelirse ne olur? Bomba olur, bomba! Amma velakin o bomba elimde patladı ben de kursağımdaki hevesimle elimde kitap kalakaldım ortalarda.Neden ortalarda? Şöyle ki başları ilginçti.Karakterler ilginç.Konu ilginç.Her şeyden önce iki karakter nasıl yazar ki düşüncesiyle farklarını anlamaya çalışmak ilginç.Ortalarda doğru karakterlere alışıyorsunuz, yazarlara alışıyorsunuz ve konu sıkmaya başlıyor.Sona geldiğinizde son adeta bir BKM sahnesi olsa da - yemin ediyorum! Okuyun bana hak vereceksiniz!- çok duygusal ve anlamlıydı.

Bu çalışma çok başarılı, değil mi?

Konunun aslında bizim kahraman değil de Tıfıl olduğunu Tıfıl'ın ilk çıkışında anladım.Çok sevdim be! Tıfıl'ın yeri ayrı artık bende.

Şimdi gelelim kitabı kapatır kapatmaz soluğu telefonun başında almama neden olan unsura.(Buradaki a'yı uzatıyorum.Hayal edin.)Bu şaka mı? Ciddi soruyorum.İki muhteşem yazar birleşiyor ve ortaya bu mu çıkıyor.? İki yazarı da sevdiğimi hatta birine karşı olan aşkımı göz önüne alarak okuyun lütfen devamını.Harcanmışlar bence arkadaşlar.Harika bir şey çıkabilirdi ortaya.Bakın John Green'in muhteşem bir empati gücü var ve bunu kaleme alabiliyor.David Levithan'ın da aşırı sürükleyici ve gizemli bir üslubu var.Bu kitap sürükleyici ve aslında John Green'i de yansıttığı yerler var ama çok çok daha iyi olabilirdi.Nasıl anlatabilirim? Aklıma yatmayan bazı noktalar var dile getiremesem de.Sen sevgili okur, benden daha iyi dile getirebileceksen yaz lütfen.

Bir menekşe kokusunda seni aramak var ya demiş Ahmet Kaya ben de şarkıyı kitap sayfalarında seni aramak var ya olarak değiştirip John Green'e ithaf ediyorum :D Ulaşılmazım :3

John Green okumak istiyorsanız gidin Alaska'nın Peşinde'yi okuyun.Pişman olursanız bizzat af dileyeceğim sizden.Öyle bir şey olmayacaktır gerçi.David'i okumak istiyorsanız ülkemizde çıkan tek kitabı olan Her Gün'ü okuyun.Bununla başlamayın.

 

Bunu okuyan birileri varsa:
İyi ki varsın sevgili okur! Diğer yazılarıma da bakmalısın.Bu yazıyla ilgili söyleyecek sözün varsa yorumlarda buluşalım.Kendine iyi bak.Kitap dolu bir hayat dilerim!

Alakasız ama çok beğendim *-*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder