Eylül 14, 2015

İyilik ve Kötülük Okulu - Soman Chainani | Yorum


Kitabı okuyalı iki gün olmuş ben yeni yorum giriyorum çünkü bu kitap hala kafamı karıştırıyor, acaba hakkını mı yedim diye.
Konusuna kısacık değinecek olursak; bir köyde yaşayan iki arkadaşın "İyilik ve Kötülük Okulu" denen bir yere kabul edilmelerini ve orada yaşadıklarını anlatıyor.
Kitap ortaokul seviyesinde olarak belirtiliyor ki sanırım bu yüzden kararsız kaldım.
Konu oldukça ilginç, bu arada İyilik ve Kötülük Okulu'ndan ayrılanlar masallara karışıyor, kötü kalpli cadılar ve devler ya da güzel, iyi kalpli prensesler olarak.Bu noktada duralım biraz.
Kitabın geçtiği dünyada yaşadığınızı hayal edin.Bu okulda bir insanın kişiliği ne kadar önemlidir? Düşünsenize aslında kötü kalpli olan birinin mutlu sonla biten bir masala prenses olarak dahil edildiğini? Neler olur? Almamız gereken dersi alabilir miyiz?
Bu sorunun bariz cevabının getirilerini ele almış yazar.Okurlara alttan alta kişilik analizleri yaptırarak iyilik ve kötülük kavramını öğretmiş kendince.
Bence başarılı bir kalemi, sürükleyici bir üslubu ve yaratıcı bir zekası var ama bir süre sonra sıkmaya başlıyor.Belki kitap için büyük olduğumuzdan belki de kitabın uzunluğundan.Ben 11-14 yaş aralığının bu kitabı okumasını isterim ama 500 sayfa zorlar.
Ortaokul seviyesi dediysek aldanmayın, keyifli zaman geçirmek istiyorsanız bir deneyin derim ben :)
Beklentinizi yüksek tutmayın yeter.
Bu arada kitabın filmi çıkacakmış, fragmanı ya da tanıtım filmi için buraya; https://www.youtube.com/watch?v=eqnU3ZqvL1k
İtiraf edeyim videosu kitaptan daha güzel, filmi çıkarsa keyifle izlerim.
Kitabın harika sitesi için de şuraya; https://schoolforgoodandevil.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder