Eylül 18, 2015

Lola ve Komşu Çocuk - Stephanie Perkins | İnceleme

   İşte aradığım kitap!

Selam millet!
Nasılsınız?
Ben de iyi gibiyim, sabah sabah ne kadar olunursa.
Aslında bu yorum akşam gelecekti ama John'un haberi yüzünden aksadı.
Neyse.

Şu resmi görüyor musunuz? Çok güzel değil mi? Ama benimki sadece kitap :') Neyse.
Kitabın konusu bir kız ve onun komşusu.Başlıktan da anlaşılacağı üzere.İkisi de ergen ve kızın bir sevgilisi var.Komşu çocukla küçükken bir şeyler yaşamış ama artık hayatında kendisinden beş yaş büyük Max var.

Cricket - komşu çocuk - Lola'nı yanındaki eve taşınmıştır ve daha önce hoş olmayan anıları vardır.Aslında hoş anıları da vardı :') Lola, Cricket mahallesine taşındığında çok üzülür ama yapacak bir şey yoktur.Kabullenir ve yaşar giderler.

Arkadaşlar konuyu tam anlatamadığımın farkındayım çünkü konu anlatmayı sevmem; beni etkileyen yerlerden bahsetmek istiyorum daha çok.

Kitabı sevdim.Konusu karşı koyma ve teslim olma ama bunun ergencesi.Şöyle ki o aşina olduğumuz cinsellik dolu romanlardan değil.Cinsellik yok bile! İnanılmaz.Saf bir aşk ve kafa karışıklıklarıyla dolu bir kitap.

Bazı okurların şimdiki zaman kullanımından çekindiklerini duydum bu kitap için.Ben de garipserim okurken ama Lola'nın peşinde koşarken eklerin hiç farkında olmadım :) Gönül rahatlığıyla silin o önyargıyı kafanızdan.(Bu kitap için! Genelleme yapamıyorum maalesef)

Yazarın olaylardan ziyade karakterler üzerinde daha çok çalıştığını düşünüyorum.Ayrıca bu kitabın verdiği bir mesaj var; kendiniz olun! Evet bu da +1 demek; çünkü çoğu kitapta bulunmuyor bu nadir özellik.

Ay Allah'ım şunlara bakın!
Birkaç görsel daha, çok hoşlar!İşte.Bu.Fazla.Oldu!!
Cricket buysa Lola'yı acayip kıskandım -,-
Devamını merakla bekliyorum serinin, bugün de Paris'te Aşk isimli ilk kitabı okuyacağım.Yazarın diline bayıldım yahu!
Bu arada söylemeden edemeyeceğim Max'e çok sinir oldum! En başından sevmedim zaten.Uyuz şey.
Lola'nın ailesi eşcinsel! Evet, bu beni çok şaşırttı.Ne kadar gerçekçidir bilinmez ama iki erkeğin kurduğu ailenin nasıl olacağını da görmüş olduk diyebilirim.Gerçekten çok şaşırtıcıydı ya.
Benim uzun zamandır aradığım türde bir kitaptı ve artık yazarın peşini bırakmayı düşünmüyorum.
Ve sonu... Son birkaç sahnesi o kadar romantikti ki birkaç damla gözyaşı dökmüş olabilirim.Ah ah! Nerede onların on yedi yaşı, nerede bizimki? Özgürlük istiyorum.
Son bir alıntıyla bitiriyorum kitabı.


Alın ve vakit kaybetmeden okuyun.Seveceksiniz :')


2 yorum:

  1. Bu kitabı okuduktan sonra etkisinden kurtulamamıştım :')
    Çok güzel yazmışsın :)

    YanıtlaSil
  2. Kesinlikle sinir bozucu zaman kaybı bir kitap.Kitap tamamen şimdiki zamanla yazılmış.Okuyanda anlama sorunları yaşatacak cümlelerle dolu.Ayda 5-7 kitap okuyorum.Bu kitapı okuduktan sonra 10 gün elime kitap alamadım.Bütün kitap okuma zevkimin içine etti.Özellikle bir edebi yönümü var bilemem ama,50 sayfa yı okuyup ,anlam çıkaramadıktan sonra tekrar okuyup yine bir anlam verememek berbat bir duygu,bunu daha önce yaşamamıştım.Cicili biçili baskı,kapak ve rozetine bakmayın.Yabancı yayınlarını da bu konuda üzülerek eleştiriyorum.Nasıl bu kitabı yayınladınız diye soruyorum açıkçası?
    Yanlış anlaşılmasın kitap iyi veya kötü diyemem,ben okuyucuyum sadece..Ama okuduğunu anlatamayan bir yazara da kızgınım.Sadece o anki ruh haliyle saçma cümleler,veya sayfa doldurmak için yapılmış durumlar olduğu aşikar...

    YanıtlaSil