Mayıs 08, 2016

Inceleme: Tehlikeli Yalanlar - Becca Fitzpatrick

Bu kitabı çok uzun zamandır okumak istiyordum, yılbaşında çıkacağını öğrendiğimden beri.
Ve nihayet okudum!

Tehlikeden korunmak için kurduğunuz yalanlarla örülü hayatta gerçek aşkı bulsaydınız hangisinden vazgeçerdiniz? Hayatınızdan mı, aşkınızdan mı? Stella Gordon'ın hayatı bir yalandan ibaret.Stella, Nebraska, Thunder Basin'de yaşasa da kendini oraya ait hissetmemektedir. Bir uyuşturucu satıcısının işlediği bir cinayet davasının kilit tanığı olarak, tanık koruma programına alınmıştır. Kasaba halkı ise Stella'nın gerçekte kim olduğunu bilmez. Gerçek kimliğini açıklamak istediği çocuk, Chet Falconer bile… Doğruları söylemenin, güvenli cennetine tehlike getirmekten başka bir sonuç doğurmayacağının farkındadır.Genç kız her ne kadar dikkat çekmemeye çalışsa da, tehlike hızla yaklaşmaktadır. Suçluların tanıklardan kurtulma yolları vardır ve Stella'nın tek bir hatası, soğukkanlı katilleri kapısına kadar getirecektir."Okuyucuları şaşırtacak sonuyla, gerilim maskesi ardına saklanmış, muhteşem bir roman." -Publishers Weekly-Becca, şaşırtmayı seven bir yazar.Fısıltı serisinden sonra çıkan Siyah Buz'un Fısıltı serisiyle hiç alakası yoktu.Ve Tehlikeli Yalanlar da diğerlerinden bağımsız.

Konusuna değinecek olursak; ana karakterimiz Stella, başından bir dizi olay geçmiş ve bunun sonucunda kimliğini ve sevgilisini ardında bırakıp yeni bir hayat kurmak için küçük bir kasabaya taşınmış bir kız.Tek cümlede özetlemiş oldum.

Yerleştiği kasabada kimliğini saklaması gerek yoksa adamlar peşine düşerler, Carmina adında emekli bir polisin yanında yaşamaya başlar.

Gerisi kasabaya alışması, oradakilerle ilişkiler kurması ve Chet.Chet konusunu uzun hikaye, anlatayım ben size.Bu kızımızın, başta da söylediğim gibi, ardında bırakmak zorunda kaldığı bir sevgilisi var; ama kasabada da kendisine benzer acıklı bir hikayesi olan Chet ile tanışır, gerisi spoiler olur.

Arkadaşlar, ben genç yetişkin okurum ama polisiye okumam.Bu kitap ise ikisinin karışımı.Başı ve sonu polisiye ağırlıklı, kalanı genç yetişkin gibi bir şey.

Benim ilgimi çeken bir şey var.Stella eski hayatını bıraktı, o kısım tamam ama birkaç paragraf dışında hiç bahsetmedi ardında kalanlar.Ailesinden filan değil, arkadaşlarından, okulundan, çevresinden...

Aynı zamanda Reed meselesini ve mektuplarını çok gereksiz buldum.Aramızda kalsın, Stella da soğuk bir karakterdi zaten.Okuyucudan bile sakladığı çok şey vardı ayrıca davranışları tam bir ergen gibiydi; ama ben onu biraz anladım.Asi bir ergendi.Bu tarz diğer kitaplarda 17-18 yaşındaki gençler bayağı olgunmuş gibi davranıyorlar ama bu kitapta öyle değildi.

Becca'nın sevdiğim bir yanı yan karakterleri çok güzel veriyor olması.Bu kitapta da öyleydi.Inny, Carmina... Aynı zamanda tasvirleri güzel, ben o kasabayı, o karanlık evi hayal edebiliyorum şu an.

İki yaralı gencin birbirini bulması, özetle bu kitap.Beklediğime değdi, ama çok çok iyi bir kitap değil.Beklentiniz ortalama olsun.herhangi birinin yazmış olduğu iyi bir kitap olarak okuyabilirsiniz, bana pek özgün gelmedi.

Puanım: 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder